• +48 22 511 50 40
  • :30 - 19:30
  • piątek: 7:30 - 16:30

Chmielna Express

Poradnia specjalistyczna

Badanie SARS-CoV-2 metodą RT-PCR dla PODRÓŻUJĄCYCH

Aktualności MN wtorek, 15 wrzesień 2020 10:08
Rate this item
(0 votes)

Badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 wykonywane z zastosowaniem metody real time RT- PCR. 

Badanie przeznaczone jest dla osób podróżujących do krajów, które wymagają okazania AKTUALNYCH wyników badań w kierunku SARS-CoV-2, jednoznacznie stwierdzających BRAK zakażenia. Istnieje możliwość uzyskania wyniku w języku angielskim!

Osoby zainteresowane wykonaniem badania uprzejmie prosimy o KONTAKT TELEFONICZNY - 22 511 50 40.
Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji odnośnie procedury wykonania badania, a także miejsca wykonania badania (wymaz pobierany jest bezpośrednio w placówce współpracującego z nami laboratorium).

Charakterystyka badania

Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2).

Zgodnie w referencjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Państwowego Zakładu Higieny PZH w badaniu, z zależności od zastosowanego testu, identyfikowane są 2 lub 3 geny spośród genów wspólnych dla podrodzaju Sarbecovirus (gen E) oraz charakterystycznych wyłącznie dla SARS-CoV-2 (N, RdRp lub ORF1ab).

W przypadku uzyskania wyniku wątpliwego konieczne jest powtórzenia badania z nowej próbki. Ze względów epidemiologicznych do czasu uzyskania wyniku powtórnego badania zaleca się postępowanie jak w przypadku wyniku pozytywnego.

Największą czułość badania w kierunku SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR uzyskuje się dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. Materiał do badania SARS CoV-2 pobierany jest w dróg oddechowych pacjenta.

Jak należy przygotować się do badania?

  • Wymaz powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
  • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli).
  • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
  • Przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.
  • Na badanie należy przyjść we własnej maseczce i pozostać w niej przez cały czas pobytu w placówce.

Kiedy można wykonać badanie?

Badanie można wykonać od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30 - 12:00, w wyznaczonym PUNKCIE POBRAŃ (szczegółowych informacji udziela rejestratorka medyczna, pod nr. telefonu 22 511 50 40)

Po jakim czasie uzyskuje się WYNIK?

Wynik będzie dostępny w ciągu 72 godzin. Istnieje również możliwość uzyskania wyniku w języku angielskim (należy to zaznaczyć przy zlecaniu badania). Wynik będzie można pobrać (w formacie PDF) na portalu pacjenta: WYNIKI ONLINE

 

Last modified on czwartek, 08 październik 2020 14:17

Użytkownicy

Na skróty