• +48 22 511 50 40
  • 7:30 - 19:30

Europejski Tydzień Testowania 2021

Rozpoczął się Europejski Tydzień Testowania 2021 (22-29 listopada).

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2013 roku, stawiając sobie za główny cel promowanie badań (w szczególności w kierunku HIV i HCV/ HBV) oraz podnoszenie świadomości korzyści, które płyną z regularnych kontroli stanu swojego zdrowia. W akcję każdego roku angażuje się kilkaset organizacji z całej Europy, włączając w to UNAIDS, European AIDS Clinical Society czy Krajowe Centrum ds. AIDS.

Instytucje, samorządy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego jednoczą się na 7 dni, dwukrotnie w każdym roku (w maju i listopadzie), by wspólnie zachęcać do testowania i wczesnej diagnozy oraz ewentualnego leczenia. Należy pamiętać, że HCV jest obecnie zakażeniem, które da się wyleczyć, a z HIV można żyć w zdrowiu aż do późnej starości. Oczywiście pod warunkiem podjęcia działania, kiedy jest na to jeszcze czas. Europejski Tydzień Testowania to nie tylko HIV i wirusy wątroby typu B i C. Organizatorzy, inicjatywa HIV in Europe, zachęca odbiorców kampanii do wykonywania badań również w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową! Tego rodzaju zakażenia mają znaczący wpływ na ryzyko zakażenia HIV.

Korzyści płynące z testowania…

... w kierunku HIV?
- osoby, które są wcześnie zdiagnozowane znacznie lepiej „odpowiadają” na leczenie, dzięki któremu mogą długo cieszyć się zdrowiem,
- wczesne diagnozy to także ograniczenie ryzyka zakażenia innych. Osoby, które regularnie przyjmują leki antyretrowirusowe nie stanowią zagrożenia dla swoich partnerów seksualnych, ze względu na niewykrywalną wiremię,
- osoby, które zostały późno zdiagnozowane są znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju komplikacje zdrowotne, włączając w to przedwczesną śmierć.

… w kierunku WZW typu B i C
- wczesne diagnozy i leczenie zmniejszają ryzyko zakażenia osób zdrowych,
- osoby, które są diagnozowane zbyt późno są znacznie bardziej narażone na utratę zdrowia, spowodowaną marskością wątroby, niewydolnością wątroby czy rakiem wątrobowokomórkowym.

… w kierunku STI (chlamydia, rzeżączka i kiła)
- obecnie możliwe jest efektywne leczenie przy użyciu antybiotyków wielu zakażeń bakteryjnych, w tym również kiłę, chlamydię i rzeżączkę,
- terapia lekowa natychmiastowo minimalizuje ryzyko zakażenia innych osób, a także pozwala uniknąć komplikacji zdrowotnych,
- nieleczone zakażenia mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne (np. zapalenie narządów miednicy mniejszej, ciąża pozamaciczna i niepłodność wywołana czynnikiem jajowodowym).

Zapraszamy na Chmielną 4 – wykonasz tu wszystkie ważne badania, a za HIV i HCV nie zapłacisz ani złotówki!*

Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny, znajdujący się w Poradni Chmielna Express finansowany jest przez Krajowe Centrum ds. AIDS (agenda Ministra Zdrowia), Urząd m.st. Warszawy oraz firmę Gilead Sciences Polska.