logo
  • ul. Chmielna 4, 00-020 Warszawa
  • Pon - Pt: 7:30 - 19:30

Badania met. PCR

Badania PCR

Badania PCR (ang. polymerase chain reaction) znalazły zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń. Dzięki tej metodzie, określanej również jako badanie molekularne, można wykazać bezpośrednią obecność bakterii w ustroju, a dokładniej – w naszym DNA. Jej twórcą jest Kary Mullis, który w 1993 roku otrzymał za to Nagrodę Nobla. Dziś badanie PCR stanowi podstawową metodę wykorzystywaną w laboratoriach genetycznych i molekularnych.

Badania PCR. Co to jest i co można dzięki nim wykryć?

Zacznijmy jednak od głównych zasad działania metody PCR. Badania z tej kategorii polegają na wielokrotnym powielaniu – zazwyczaj w 30-40 cyklach – specyficznego fragmentu DNA lub RNA, np. genów kodujących białka krętka Borrelia, za pomocą enzymu polimerazy. Później, aby uwidocznić namnożoną część DNA, używa się specjalnych barwników molekularnych. Ze względu na powielanie konkretnych fragmentów DNA, metoda PCR jest uznawana na ultraczułą.

Materiały biologiczne, z których można wykonać badanie PCR, to: krew; wymazy np. z gardła, nosa cewki moczowej, macicy: mocz; wycinek skóry z rumienia wędrującego; płyn mózgowo-rdzeniowy; płyn stawowy lub z chrząstki stawowej.

Za pomocą tej metody można wykryć:

  • infekcje o podłożu bakteryjnym, w tym boreliozę, gruźlicę, Escherichia coli, Staphylococcus aureus;
  • infekcje wirusowe – opryszczkę, wirus Epsteina-Barr, wirus cytomegalii, półpaśca, wirus HIV, wirusy wirusowego zapalenia wątroby;
  • infekcje pasożytnicze, np. Chlamydia trachomatis.

Zastosowanie badań PCR

Metoda PCR jest coraz częściej wykorzystywana w celu szybkiej diagnostyki infekcji wirusowych, pasożytniczych i bakteryjnych. Będzie więc świetną alternatywą dla tradycyjnych sposobów diagnostyki zakażeń, takich jak hodowle komórkowe czy posiewy, których wynik uzyskuje się dopiero po kilku dniach.

Kolejną przewagą po stronie badań PCR jest wyjątkowa dokładność i czułość. Z tego względu często okazują się one lepsze niż powszechnie stosowane metody serologiczne, które nie zawsze wykazują się dostateczną precyzją i mogą być obciążone np. reakcjami krzyżowymi.

Jednym z najczęstszych zastosowań PCR jest diagnostyka boreliozy, czyli choroby odkleszczowej. Tutaj również okazuje się ona skuteczniejsza od metod serologicznych obciążonych dość dużymi ograniczeniami. PCR jest stosowane również do diagnozowania niektórych chorób o podłożu genetycznym i w testach na ojcostwo. Ponadto nabiera coraz większego znaczenia w dziedzinie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów.

Jak przygotować się do badania PCR?

Badanie PCR można wykonać z materiałów biologicznych pobranych od pacjenta. Najpopularniejszy z nich to krew. Podczas pobrania pacjent nie musi być na czczo, nie są wymagane również żadne specjalne przygotowania.

Inaczej wygląda to w przypadku wymazów pobranych z cewki moczowej, gardła i szyjki macicy. Mocz oddajemy rano do sterylnego pojemnika, po wcześniejszym umyciu okolic płciowych wodą z mydłem. Przy wymazach z szyjki macicy należy unikać środków dopochwowych, a w przypadku wymazu z cewki moczowej godzinę przed pobraniem nie oddawać moczu. Jeśli chodzi o wymazy z gardła, przed badaniem zaleca się nie myć zębów.

Przebieg badania PCR krok po kroku

W celu zainicjowania reakcji PCR, konieczne jest przygotowanie mieszaniny reakcyjnej, w skład której wchodzą: badana próbka, startery (specjalnie zaprojektowane fragmenty DNA pasujące do poszukiwanego fragmentu DNA), nukleotydy (służące do syntezy namnażanego DNA), wspomniana już polimeraza DNA, oraz bufor.

Opisując, co to badanie PCR, warto wspomnieć, że wykorzystuje ono metodę ultraczułą, a przy tym bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia. Właśnie dlatego w testach opartych na PCR niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej kontroli wewnętrznej, aby wykluczyć wyniki fałszywie dodatnie. Bardzo ważną rolę odgrywa przy tym prawidłowy sposób pobrania materiału, a także doświadczenie i staranność diagnosty, który wykonuje takie badanie.

Ile kosztuje badanie PCR? Cennik

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje badanie PCR. Tak jak w przypadku innych metod diagnostycznych, tak i tutaj wiele zależy od rodzaju infekcji, którą chcemy wykryć oraz zakresu samego badania. Warto jednak nadmienić, że w większości przypadków należy doliczyć dodatkowy koszt usługi pielęgniarskiej/położnej.

Dokładny i aktualny cennik badań PCR z wyszczególnionymi rodzajami testów znajdą Państwo na naszej stronie.

Badania PCR Warszawa. Wybierz odpowiednią placówkę

Jeżeli szukają Państwo sprawdzonej placówki, w której można wykonać profesjonalne badania PCR w Warszawie, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Poradnia specjalistyczna Chmielna Express zapewnia szeroki zakres szybkich testów PCR m.in. w diagnostyce wirusa brodawczaka ludzkiego, chlamydii, rzeżączki, czy SARS-CoV-2.

Cytologia cienkowarstwowa LBC + Chlamydia trachomatis met. PCR. Cytologiczna ocena cienkowarstwowych preparatów z materiału pobranego z dróg rodnych, połączona z ewentualną identyfikacją w materiale met. PCR DNA Chlamydia trachomatis.

Cytologiczna ocena cienkowarstwowych preparatów materiału pobranego z dróg rodnych metodą LBC, połączona z identyfikacją lub wykluczeniem met. PCR obecności w materiale DNA Chlamydia trachomatis (Ch. trachomatis). LBC stanowi alternatywę konwencjonalnej cytologii ginekologicznej. Pobrany materiał preparowany jest i nakrapiany na szkiełko przy pomocy zautomatyzowanego systemu zapewniającego odpowiednie rozłożenie komórek w preparacie szkiełkowym. LBC pozwala na wykrywanie komórek nowotworowych, dysplastycznych, atypowych oraz pozostałych kategorii cytologicznych objętych oceną, zgodnie z wytycznymi systemu Bethesda. Chlamydie są bakteriami bezwzględnie wewnątrzkomórkowymi. Ch. trachomatis powoduje chlamydiozę, zakażenie będącą jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Zakażenia Ch. trachomatis korelują ze stanami zapalnymi jajowodów, ryzykiem ciąży pozamacicznej, niepłodności związanej z niedrożnością dróg płciowych u kobiet i z zapaleniem najądrzy u mężczyzn. Szczególnie u kobiet charakter zakażenia przybiera często postać bezobjawową, co prowadzi do rozwoju wspomnianych wyżej stanów zapalnych i jest trudne do wyleczenia.

Połączony test cytologii cienkowarstwowej oraz oznaczenie wirusa HPV jest obecnie najskuteczniejszą znaną metodą profilaktyki raka szyjki macicy u kobiet.

Test BD Onclarity® wykrywa 14 karcynogennych typów wirusa HPV, z czego 6 najistotniejszych klinicznie oznaczanych jest indywidualnie. Jest to jedyna tego typu metoda zwalidowana klinicznie i zalecana przez amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration). Metoda opracowana przez BD pozwala na prawie całkowite wyeliminowanie wyników fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych.
W obrazie cytologii płynnej (LBC) diagnosta może z kolei precyzyjnie określić stadium rozwoju ewentualnych zmian komórkowych prowadzących do rozwoju raka w tym stanów przednowotworowych.

Czystość preparatu – cytologia konwencjonalna
Wysoki odsetek preparatów nienadających się do oceny, nieczytelnych przez komórki zapalne, podsuszonych lub ubogokomórkowych

Czystość preparatu – cytologia LBC BD®
W cytologii BD Surepath materiał do diagnozy jest uprzednio oczyszczany z czynników utrudniających diagnozę, praktycznie każde szkiełko nadaje się do oceny, nawet w przypadku krwawienia lub stanów zapalnych

Ilość uzyskanych komórek – cytologia konwencjonalna
Zaledwie kilka procent przenoszonych jest na szkiełko

Ilość uzyskanych komórek – cytologia LBC BD®
100% pobranego materiału trafia do laboratorium

Wykrywalność nieprawidłowych komórek – cytologia konwencjonalna
Adekwatna do metody

Wykrywalność nieprawidłowych komórek – cytologia LBC BD®
Nawet dwukrotnie większa wykrywalność nieprawidłowych komórek szyjki macicy w stosunku do metody klasycznej, zwłaszcza dysplazji wysokiego stopnia (CIN2/3 , HSIL – high grade SIL)

Możliwość wykonania pogłębionej diagnostyki – cytologia konwencjonalna
Brak

Możliwość wykonania pogłębionej diagnostyki – cytologia LBC BD®
Z tego samego materiału można wykonać kolejne preparaty, bądź wykonać badanie oznaczające wirusa HPV

Innnowacyjność – cytologia konwencjonalna
Wykonywana jest od lat 20tych XX wieku

Innnowacyjność – cytologia LBC BD®
W USA, w Wielkiej Brytanii czy Europie Zachodniej cytologia LBC wypiera obecnie cytologię klasyczną również w badaniach przesiewowych

Warto pamiętać, iż wcześnie wykryty rak szyjki macicy, powodowany przez wirusa HPV, jest jednym z nowotworów, przeciwko którym obecna medycyna posiada skuteczne narzędzia walki i może być on całkowicie wyleczalny. Jedynym warunkiem jest właściwa, wczesna diagnoza. Najlepszą rekomendacją co-testingu cytologii LBC + oznaczenia wirusa HPV jest fakt, iż w krajach, w których jest on rozpowszechniony umieralność pacjentek radykalnie spada.

Nowoczesna formuła badań profilaktycznych szyjki macicy oraz innych narządów musi uwzględniać ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV- human papilloma virus).

Spośród ponad 100 obecnie odkrytych typów tego wirusa kilkadziesiąt należy do tzw. grupy wirusów onkogennych. Wirusy onkogenne w połączeniu z tzw. czynnikami środowiskowymi (np. palenie tytoniu, przewlekłe stany zapalne itp.) mogą wywołać powstawanie raków i innych złośliwych nowotworów różnych narządów ludzkiego organizmu.
Onkogenne wirusy rezydujące w obrębie szyjki macicy są odpowiedzialne za ponad 90% wszystkich raków powstających w tej lokalizacji! Warto pamiętać, że proces tzw. karcynogenezy tj. od zakażenia wirusem HPV do powstania raka zwykle przebiega latami, stąd niezwykle istotnym jest, aby jak najwcześniej wykryć wirusa i „mieć go pod kontrolą”.

Metodami badań cytologicznych wymazów z szyjki macicy zarówno metodą tradycyjną jak i cytologii na podłożu płynnym (LBC) można wykryć obecność wirusa w stadium, w którym jego obecność wywołuje zmiany w obrazach komórkowych.

Nowoczesna diagnostyka genetyczna pozwala na ujawnienie obecności wirusa we wczesnej fazie infekcji i zwiększa czas potrzebny dla ustalenia najlepszego sposobu nadzoru i ew. postępowania operacyjnego.

Należy także pamiętać, że nawet przebycie cyklu szczepień p/wirusowych nie daje raz na zawsze nabytej odporności i nie zwalnia od wykonywania nadzoru cytologicznego.

HPV DNA 14 typów genotypowanie: 16, 18, 31, 45, 51, 52 – najbardziej onkogenne oraz 33, 58, 56, 59, 66, 35, 39, 68

HPV DNA 30 typów genotypowanie: 6, 11, 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 51, 52, 53, 54, 56 ,58, 59, 61, 66 ,68, 70, 72, 73, 81, 82, 89

Do badania wykorzystuje się te same pojemniki, do których pobiera się wymazy techniką LBC.

Tą samą techniką można pobierać materiał cytologiczny z innych lokalizacji w ustroju jak cewka moczowa, gardło, szyjka macicy, odbyt.

  • Rzeżączka – wymaz z cewki moczowej
  • Rzeżączka – wymaz z szyjki macicy
  • Rzeżączka – wymaz z odbytu
  • Rzeżączka – wymaz z gardła*

*pobranie wymazu z gardła nie wymaga uiszczenia opłaty za usługę pielęgniarską/ położnej

CENNIK:

  • Chlamydia trachomatis – wymaz z cewki moczowej
  • Chlamydia trachomatis – wymaz z szyjki macicy
  • Chlamydia trachomatis – wymaz z odbytu
  • Chlamydia trachomatis – wymaz z gardła*

*pobranie wymazu z gardła nie wymaga uiszczenia opłaty za usługę pielęgniarską/ położnej

CENNIK:

  • RZEŻĄCZKA i CHLAMYDIA met. PCR – wymaz z dwóch miejsc
  • RZEŻĄCZKA i CHLAMYDIA met. PCR – wymaz z trzech miejsc

W skład panelu wchodzą:

  • Neisseria gonorrhoeae
  • Mycoplasma genitalium
  • Mycoplasma hominis
  • Ureaplasma urealyticum
  • Ureaplasma parvum
  • Chlamydia trachomatis
  • Trichomonas vaginalis

CENNIK:

  • Mycoplasma genitalium

CENNIK:

  • Mycoplasma hominis

CENNIK:

  • HSV met. PCR (jakościowo)

CENNIK:

  • HIV-1 RNA met. PCR (ilościowo)

HIV1/2, HCV, HBV badanie przesiewowe metodą analizy kwasów nukleinowych (NAT). Badanie przesiewowe, wykonywane metodą analizy kwasów nukleinowych (NAT), w kierunku HIV1/2, HCV i HBV jest testem diagnostycznym, stosowanym w celu jakościowego oznaczenia obecności materiału genetycznego (RNA) ludzkiego wirusa niedoboru odporności typu 1 i 2 (HIV), RNA wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz DNA wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV) w materiale biologicznym pobranym od pacjenta. 

  • HIV1/2, HCV, HBV (NAT)
  • HBV met. PCR (ilościowo)
  • HBV met. PCR (jakościowo)

CENNIK:

  • HCV RNA met. PCR (ilościowo)
  • HCV RNA met. PCR (jakościowo)
  • HCV RNA met. PCR (genotypowanie)

Badanie przeznaczone jest dla osób podróżujących do krajów, które wymagają okazania aktualnych wyników badań w kierunku SARS-CoV-2, jednoznacznie stwierdzających brak zakażenia.

Istnieje możliwość uzyskania wyniku w języku angielskim wraz z zaświadczeniem lekarskim.

Osoby zainteresowane wykonaniem badania uprzejmie prosimy o KONTAKT TELEFONICZNY – 22 511 50 40. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji odnośnie procedury wykonania badania, a także miejsca wykonania badania.

Największą czułość badania w kierunku SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR uzyskuje się dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. Materiał do badania SARS CoV-2 pobierany jest w dróg oddechowych pacjenta.

Charakterystyka badania

Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2).

Zgodnie w referencjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Państwowego Zakładu Higieny PZH w badaniu, z zależności od zastosowanego testu, identyfikowane są 2 lub 3 geny spośród genów wspólnych dla podrodzaju Sarbecovirus (gen E) oraz charakterystycznych wyłącznie dla SARS-CoV-2 (N, RdRp lub ORF1ab).

W przypadku uzyskania wyniku wątpliwego konieczne jest powtórzenia badania z nowej próbki. Ze względów epidemiologicznych do czasu uzyskania wyniku powtórnego badania zaleca się postępowanie jak w przypadku wyniku pozytywnego.

CENNIK:

  • badanie SARS-CoV-2 met. RT PCR
  • Badanie SARS-CoV-2 met. RT PCR w jęz. ang.
Call Now Button