• +48 22 511 50 40
  • 7:30 - 19:30

Chmielna Express

Poradnia specjalistyczna

Badania PCR

Badania PCR (ang. polymerase chain reaction) znalazły zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń. Dzięki tej metodzie, określanej również jako badanie molekularne, można wykazać bezpośrednią obecność bakterii w ustroju, a dokładniej - w naszym DNA. Jej twórcą jest Kary Mullis, który w 1993 roku otrzymał za to Nagrodę Nobla. Dziś badanie PCR stanowi podstawową metodę wykorzystywaną w laboratoriach genetycznych i molekularnych.

Badania PCR. Co to jest i co można dzięki nim wykryć?

Zacznijmy jednak od głównych zasad działania metody PCR. Badania z tej kategorii polegają na wielokrotnym powielaniu - zazwyczaj w 30-40 cyklach - specyficznego fragmentu DNA lub RNA, np. genów kodujących białka krętka Borrelia, za pomocą enzymu polimerazy. Później, aby uwidocznić namnożoną część DNA, używa się specjalnych barwników molekularnych. Ze względu na powielanie konkretnych fragmentów DNA, metoda PCR jest uznawana na ultraczułą.

Materiały biologiczne, z których można wykonać badanie PCR, to: krew; wymazy np. z gardła, nosa cewki moczowej, macicy: mocz; wycinek skóry z rumienia wędrującego; płyn mózgowo-rdzeniowy; płyn stawowy lub z chrząstki stawowej.

Za pomocą tej metody można wykryć:

  • infekcje o podłożu bakteryjnym, w tym boreliozę, gruźlicę, Escherichia coli, Staphylococcus aureus;
  • infekcje wirusowe - opryszczkę, wirus Epsteina-Barr, wirus cytomegalii, półpaśca, wirus HIV, wirusy wirusowego zapalenia wątroby;
  • infekcje pasożytnicze, np. Chlamydia trachomatis.

Zastosowanie badań PCR

Metoda PCR jest coraz częściej wykorzystywana w celu szybkiej diagnostyki infekcji wirusowych, pasożytniczych i bakteryjnych. Będzie więc świetną alternatywą dla tradycyjnych sposobów diagnostyki zakażeń, takich jak hodowle komórkowe czy posiewy, których wynik uzyskuje się dopiero po kilku dniach.

Kolejną przewagą po stronie badań PCR jest wyjątkowa dokładność i czułość. Z tego względu często okazują się one lepsze niż powszechnie stosowane metody serologiczne, które nie zawsze wykazują się dostateczną precyzją i mogą być obciążone np. reakcjami krzyżowymi.

Jednym z najczęstszych zastosowań PCR jest diagnostyka boreliozy, czyli choroby odkleszczowej. Tutaj również okazuje się ona skuteczniejsza od metod serologicznych obciążonych dość dużymi ograniczeniami. PCR jest stosowane również do diagnozowania niektórych chorób o podłożu genetycznym i w testach na ojcostwo. Ponadto nabiera coraz większego znaczenia w dziedzinie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów.

Jak przygotować się do badania PCR?

Badanie PCR można wykonać z materiałów biologicznych pobranych od pacjenta. Najpopularniejszy z nich to krew. Podczas pobrania pacjent nie musi być na czczo, nie są wymagane również żadne specjalne przygotowania.

Inaczej wygląda to w przypadku wymazów pobranych z cewki moczowej, gardła i szyjki macicy. Mocz oddajemy rano do sterylnego pojemnika, po wcześniejszym umyciu okolic płciowych wodą z mydłem. Przy wymazach z szyjki macicy należy unikać środków dopochwowych, a w przypadku wymazu z cewki moczowej godzinę przed pobraniem nie oddawać moczu. Jeśli chodzi o wymazy z gardła, przed badaniem zaleca się nie myć zębów.

Przebieg badania PCR krok po kroku

W celu zainicjowania reakcji PCR, konieczne jest przygotowanie mieszaniny reakcyjnej, w skład której wchodzą: badana próbka, startery (specjalnie zaprojektowane fragmenty DNA pasujące do poszukiwanego fragmentu DNA), nukleotydy (służące do syntezy namnażanego DNA), wspomniana już polimeraza DNA, oraz bufor.

Opisując, co to badanie PCR, warto wspomnieć, że wykorzystuje ono metodę ultraczułą, a przy tym bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia. Właśnie dlatego w testach opartych na PCR niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej kontroli wewnętrznej, aby wykluczyć wyniki fałszywie dodatnie. Bardzo ważną rolę odgrywa przy tym prawidłowy sposób pobrania materiału, a także doświadczenie i staranność diagnosty, który wykonuje takie badanie.

Ile kosztuje badanie PCR? Cennik

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje badanie PCR. Tak jak w przypadku innych metod diagnostycznych, tak i tutaj wiele zależy od rodzaju infekcji, którą chcemy wykryć oraz zakresu samego badania. Warto jednak nadmienić, że w większości przypadków należy doliczyć dodatkowy koszt usługi pielęgniarskiej/położnej.

Dokładny i aktualny cennik badań PCR z wyszczególnionymi rodzajami testów znajdą Państwo na naszej stronie.

Badania PCR Warszawa. Wybierz odpowiednią placówkę

Jeżeli szukają Państwo sprawdzonej placówki, w której można wykonać profesjonalne badania PCR w Warszawie, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Poradnia specjalistyczna Chmielna Express zapewnia szeroki zakres szybkich testów PCR m.in. w diagnostyce wirusa brodawczaka ludzkiego, chlamydii, rzeżączki, czy SARS-CoV-2.

Cytologia cienkowarstwowa LBC + Chlamydia trachomatis met. PCR. Cytologiczna ocena cienkowarstwowych preparatów z materiału pobranego z dróg rodnych, połączona z ewentualną identyfikacją w materiale met. PCR DNA Chlamydia trachomatis.

Cytologiczna ocena cienkowarstwowych preparatów materiału pobranego z dróg rodnych metodą LBC, połączona z identyfikacją lub wykluczeniem met. PCR obecności w materiale DNA Chlamydia trachomatis (Ch. trachomatis). LBC stanowi alternatywę konwencjonalnej cytologii ginekologicznej. Pobrany materiał preparowany jest i nakrapiany na szkiełko przy pomocy zautomatyzowanego systemu zapewniającego odpowiednie rozłożenie komórek w preparacie szkiełkowym. LBC pozwala na wykrywanie komórek nowotworowych, dysplastycznych, atypowych oraz pozostałych kategorii cytologicznych objętych oceną, zgodnie z wytycznymi systemu Bethesda. Chlamydie są bakteriami bezwzględnie wewnątrzkomórkowymi. Ch. trachomatis powoduje chlamydiozę, zakażenie będącą jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Zakażenia Ch. trachomatis korelują ze stanami zapalnymi jajowodów, ryzykiem ciąży pozamacicznej, niepłodności związanej z niedrożnością dróg płciowych u kobiet i z zapaleniem najądrzy u mężczyzn. Szczególnie u kobiet charakter zakażenia przybiera często postać bezobjawową, co prowadzi do rozwoju wspomnianych wyżej stanów zapalnych i jest trudne do wyleczenia.CENNIK:
  • Cytologia LBC + Chlamydia trachomatis met. PCR - 291 zł
  • Usługa pielęgniarska/ położnej - 75 zł