• +48 22 511 50 40
 • :30 - 19:30
 • piątek: 7:30 - 16:30

PrEP

leczenie profilaktyczne obniżające ryzyko zakażenia HIV

Chmielna Express to poradnia oferująca nową, przełomową, a od niedawna również niedrogą metodę profilaktyki HIV czyli PrEP. Jest to uznany i rozpowszechniony w wielu krajach sposób zapobiegania zakażeniom HIV. W naszej poradni pracujemy zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) oraz European AIDS Clinical Society (EACS). U nas umówisz wizytę lekarską, wykonasz wszelkie niezbędne badania, a leki (tenofowir + emtrycytabina) kupisz w pobliskiej aptece, w bardzo atrakcyjnej cenie! Oferujemy również PEP, czyli profilaktykę poekspozycyjną.

Teleporady dla pacjentów zainteresowanych terapią PrEP

Mając na uwadze zdrowie naszych Pacjentów, którzy stosują terapię PrEP i chcą ją kontynuować, uruchomiliśmy teleporady z lekarzami Poradni PrEP, umożliwiające nieprzerwane kontynuowanie terapii PrEP.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem terapii PrEP informujemy, że również istnieje taka możliwość.

W celu umówienia teleporady prosimy o kontakt telefoniczny (22 511 50 40) lub mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ze względu na fakt, że lekarz wystawia recepty w systemie elektronicznym (e-recepta) sugerujemy założenie Internetowego Konta Pacjenta (www.pacjent.gov.pl), które umożliwia odebranie/ wydruk recepty i pełny wgląd w historię swoich recept.


Czym jest PrEP i dlaczego warto go stosować?

Profilaktyka przedekspozycyjna (Pre-exposure Prophylaxis – PrEP) polega na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem HIV. PrEP polega na przyjmowaniu raz dziennie jednej tabletki zawierającej dwa leki przeciw HIV (tenofowir+emtrycytabina).

Epidemia HIV w Polsce i na świecie wzrasta i dotyczy głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM). Każdego roku notuje się w Polsce prawie 1000 nowych zakażeń wśród MSM i około 300 w pozostałych grupach.

Jak wygląda stosowanie PrEP?

Przyjmowanie PrEP wiąże się z regularnymi przyjmowaniem leków antyretrowirusowych oraz z wizytami kontrolnymi u lekarza. Obejmować one będą również poradnictwo w zakresie bezpieczniejszych metod współżycia, regularne badania w kierunku zakażenia HIV, jak i monitorowanie ewentualnych skutków ubocznych przyjmowanego leku. Lekarz prowadzący PrEP udzieli wszelkiego wsparcia w zakresie sposobów ułatwiających regularne przyjmowanie leków.

Kwalifikacja do PrEP - dla osób, które chciałyby rozpocząć leczenie profilaktyczne.

 1. Umówienie wizyty kwalifikacyjnej u lekarza, który udzieli niezbędnych informacji na temat PrEP oraz zakwalifikuje do leczenia. Lekarz odpowie też na wszelkie pytania związane z tym rodzajem profilaktyki. Jeżeli razem z lekarzem prowadzącym uzna Pan/i, że stosowanie PrEP może istotnie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV wówczas lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań (o zakresie badań każdorazowo decyduje lekarz, w oparciu o indywidualną sytuację pacjenta).
 2. Wykonanie zleconych badań. Wszystkie badania zlecone przez lekarza są obligatoryjne i zgodne ze standardami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) oraz European AIDS Clinical Society (EACS).
 3. Wizyta u lekarza, podczas której omówione zostaną wyniki badań. Jeżeli wyniki wskażą, że PrEP będzie w Pana/i przypadku bezpieczny i korzystny z punktu widzenia profilaktyki HIV, lekarz może rozpocząć ten rodzaj profilaktyki i przepisać receptę na lek, który jest dostępny w pobliskiej aptece.

Cennik

 • konsultacja lekarska (kwalifikacja do PrEP) - 180 zł
 • standardowy pakiet badań dla osób rozpoczynających PrEP - 140 zł
 • badania PCR w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową - STI (rzeżączka/ chlamydioza – wymaz z: gardła, cewki moczowej, pochwy, odbytu) – 160zł
 • koszt miesięczny leku Mylan (tenofowir + emtrycytabina) - około 120 zł (dostępny w wybranych aptekach)

Kontynuacja - dla osób, które już przyjmują PrEP

 1. Wykonanie badań, zleconych przez lekarza, w celu przedłożenia ich wyników lekarzowi.
 2. Wizyta u lekarza, podczas której omówione zostaną wyniki badań, w przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych pacjent otrzyma receptę/y.

Cennik

 • konsultacja lekarska - 160 zł
 • standardowy pakiet badań dla osób kontynuujących PrEP - 110 zł
 • pakiet badań dla osób kontynuujących PrEP, które przechodziły kiłę - 190 zł
 • koszt miesięczny leku Mylan (tenofowir + emtrycytabina) - około 120 zł (dostępny w wybranych aptekach)

Częstotliwość wizyt pacjent uzgadnia indywidualnie z lekarzem prowadzącym.

Kto powinien stosować PrEP i czy jest on bezpieczny?

PrEP nie jest metodą dla każdego. Ten rodzaj profilaktyki HIV zalecany jest osobom, u których występuje bardzo duże ryzyko zakażenia np. w związku z nieużywaniem prezerwatywy podczas stosunku z osobą zakażoną HIV lub podejmowaniem niezabezpieczonych kontaktów seksualnych z osobami, których stanu zdrowia nie znamy.

Ponadto PrEP należy rozważyć nawet jeśli nie wie Pan/i czy partner jest zakażony HIV, ale wie Pan/i, że używa on narkotyków lub współżyje z innymi osobami, a także jeśli niedawno rozpoznawano u Pana/i zakażenie przenoszone drogą płciową (m.in. kiła, rzeżączka, chlamydioza).

PrEP może również stanowić dodatkowe zabezpieczenie w okresie prób zajścia w ciążę z partnerem zakażonym HIV.

Podczas badań klinicznych oceniano również bezpieczeństwo PrEP. U części pacjentów opisywano wczesne działania niepożądane w postaci nudności i utraty apetytu, które ustępowały po miesiącu. Niektóre osoby skarżyły się również na ból głowy o niewielkim nasileniu. Nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych.

W razie wystąpienia wymienionych wyżej działań niepożądanych, innych powikłań lub ich przewlekłego utrzymywania się, należy zgłosić ten fakt swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Jak skuteczny jest PrEP?

Skuteczność i bezpieczeństwo PrEP oceniano w kilku dużych badaniach klinicznych wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami MSM, mężczyzn mających kontakty seksualne z kobietami i kobiet mających kontakty seksualne z mężczyznami. Wszystkie osoby w tych badaniach na początku badano w kierunku zakażenia HIV, aby upewnić się czy nie są już zakażeni, a następnie zalecano przyjmowanie jednej tabletki tenofowiru z emtrycytabiną raz dziennie. Ponadto uczestnicy badań otrzymywali szerokie poradnictwo w zakresie zasad bezpieczniejszego seksu, regularnie wykonywani im badania w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także otrzymywali regularnie zapas prezerwatyw.

W badaniach wykazano, że PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.W przypadku MSM ryzyko spadało o 44% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo (czyli bez leku). Wartość 44% to średnia dla wszystkich uczestników badania, zarówno tych, którzy przyjmowali lek regularnie jak i tych, którzy przyjmowali go bardzo nieregularnie lub nie przyjmowali go wcale. W grupie osób deklarujących przyjęcie większości dawek PrEP ryzyko spadało o 72%, a niekiedy nawet o 96%.

W przypadku par hetero, w których jedna osoba była zakażona HIV, stosowanie PrEP zmniejszało ryzyko zakażenia o 75% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. W przypadku osób deklarujących przyjęcie większości dawek leku, ryzyko spadało o 90%. W innym z badań dla przyjmujących PrEP mężczyzn i kobiet (nie będących w związkach) ryzyko zakażenia HIV zmniejszało się o 62% i o 85% w przypadku przyjęcia większości dawek leku. W jednym z badań ochronne stężenie leku we krwi stwierdzono jedynie u mniej niż 26% kobiet, co wyjaśniono faktem nieprzyjmowania tabletek przez większość kobiet uczestniczących w tym badaniu. Kobiety te nie były zatem w żadnym stopniu chronione przed zakażeniem HIV.

W licznych badaniach klinicznych wykazano skuteczność tenofowiru i emtrycytabiny połączonych w jednej tabletce. Leki te blokują ważne etapy w cyklu kopiowania się wirusa i utrudniają zakażenie. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, poprzez obecność we krwi i w innych tkankach, dość skutecznie zapobiegają wniknięciu wirusa do organizmu i rozwojowi zakażenia przewlekłego. Nieregularne ich przyjmowanie prowadzi do uzyskania zbyt małego stężenia (ilości) leku w organizmie, co może nie zapobiec zakażeniu HIV. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie tabletek regularnie 1x dziennie w stałych odstępach. Istnieje również możliwość przyjmowania tych leków doraźnie (w sumie 4 tabletki: 2 tabletki 2-24h przed stosunkiem, 1 tabl. 24h po stosunku i 1 tabl. 48h po stosunku), co daje podobny stopień ochrony przed zakażeniem HIV podczas kontaktów analnych jak przyjmowanie codzienne. Tego typu „doraźne” dawkowanie badano wyłącznie wśród MSM.


PARTNERZY:

Społeczny Komitet ds. AIDS - LOGO 

 

ŹRÓDŁA:

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia): www.who.int/hiv/topics/prep/en/

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS 2018

 

ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób):

www.ecdc.europa.eu/en/infectious-diseases-public-health/hiv-infection-and-aids/prevention-and-control/hiv-treatment/pre

ecdc.europa.eu/sites/portal/files/media/en/publications/Publications/pre-exposure-prophylaxis-hiv-prevention-europe.pdf

 

CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób):

https://www.cdc.gov/hiv/basics/prep.html

https://www.cdc.gov/hiv/risk/prep/index.html

https://www.cdc.gov/hiv/research/biomedicalresearch/prep/index.html

 

PEP - profilaktyka poekspozycyjna

 

Jeżeli wiesz, że nie masz HIV lub nie znasz swojego statusu serologicznego, a w ostatnich 48 godzinach:
1. mogłeś/as być narażony/a na zakażenie HIV w trakcie kontaktu seksualnego (np. gdy nastąpiło pęknięcie prezerwatywy)
2. dzieliłeś/aś z kimś sprzęt do iniekcji narkotyków
3. byłeś/aś wykorzystany/a seksualnie
powinieneś/aś zgłosić się do lekarza i wspólnie z nim rozważyć natychmiastowe przyjęcie PEP.

1. Czym jest PEP i kto powinien z niego korzystać?

Poekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV (Post-exposure Prophylaxis – PEP) polega na przyjmowaniu leków antyretrowirusowych w sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu z materiałem potencjalnie zakaźnym (seks bez prezerwatywy, pęknięcie prezerwatywy, kontakt z krwią, nasieniem, śluzem pochwowym, preejakulatem, zakłucie lub zacięcie ostrym narzędziem, na którym mogła być krew). Celem profilaktyki poekspozycyjnej jest niedopuszczenie do zakażenia HIV. Profilaktyka poekspozycyjna nie chroni w 100% przed zakażeniem HIV, ale jeśli w konkretnym przypadku ryzyko zakażenia jest istotnie zwiększone, PEP może je znacząco zmniejszyć.
PEP nie jest substytutem innych metod zapobiegania zakażeniu HIV, takich jak używanie prezerwatyw podczas każdego kontaktu seksualnego, stosowanie PrEP, używanie własnego sprzętu do iniekcji. Profilaktyka poekspozycyjna powinna być stosowana jedynie w wyjątkowych sytuacjach. PEP nie jest odpowiedni dla osób, który regularnie narażone są na zakażenie HIV (np. podejmują kontakty seksualne bez zabezpieczenia z partnerem/ką , który/a jest zakażony HIV). W takiej sytuacji powinno się rozważyć stosowanie PrEP czyli profilaktyki przedekspozycyjnej. PrEP polega na ciągłym przyjmowaniu raz dziennie tabletki zawierającej dwa leki przeciw HIV, w celu zapobieżenia zakażeniu.
PEP jest skuteczny, ale nie daje 100-procentowej gwarancji więc powinieneś/aś używać prezerwatyw w kontaktach seksualnych, w trakcie przyjmowania PEP. Pozwoli to uniknąć ponownej ekspozycji na HIV, a także zapobiec potencjalnemu zakażeniu innych.

2. Kiedy powinienem/ powinnam rozpocząć przyjmowanie PEP?

Przyjmowanie leków w ramach profilaktyki poekspozycyjnej powinno się rozpocząć w ciągu 48 godzin od potencjalnie ryzykownej sytuacji. W uzasadnionych przypadkach (gdy wiemy na pewno, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną HIV) czas ten może być wydłużony do 72 godzin. Im szybciej przyjmiemy leki tym lepiej - liczy się każda godzina! Przepisane leki przyjmuje się codziennie przez 28 dni.
Możliwie szybkie rozpoczęcie przyjmowania leków antyretrowirusowych po potencjalnej ekspozycji na HIV jest niezwykle ważne. Badania wskazują na bardzo niską lub brak skuteczności PEP jeżeli przyjmowanie leków rozpocznie się później niż 72 godziny od ryzykownej sytuacji. 

3. Gdzie mogę otrzymać PEP?

PEP możesz uzyskać umawiając wizytę w Poradni Specjalistycznej Chmielna Express. Profilaktyka poekspozycyjna może być przepisana jedynie przez lekarza specjalistę.
Niezbędne leki (oferowane na preferencyjnych warunkach - koszt około 990 zł) dostępne są pobliskiej aptece.

4.Czy PEP ma skutki uboczne?

PEP jest bezpieczny, ale może powodować np. nudności i złe samopoczucie. Skutkom tym można zapobiec i nie zagrażają one zdrowiu. W razie wystąpienia efektów niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Użytkownicy