• +48 22 511 50 40
  • 7:30 - 19:30

PrEP

leczenie profilaktyczne obniżające ryzyko zakażenia HIV

Chmielna Express to poradnia oferująca nową, przełomową, a od niedawna również niedrogą metodę profilaktyki HIV czyli PrEP. Jest to uznany i rozpowszechniony w wielu krajach sposób zapobiegania zakażeniom HIV. W naszej poradni pracujemy zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) oraz European AIDS Clinical Society (EACS). U nas umówisz wizytę lekarską, wykonasz wszelkie niezbędne badania, a leki (tenofowir + emtrycytabina) kupisz w pobliskiej aptece, w bardzo atrakcyjnej cenie! Oferujemy również PEP, czyli profilaktykę poekspozycyjną.

Teleporady dla pacjentów zainteresowanych terapią PrEP

Mając na uwadze zdrowie naszych Pacjentów, którzy stosują terapię PrEP i chcą ją kontynuować, uruchomiliśmy teleporady z lekarzami Poradni PrEP, umożliwiające nieprzerwane kontynuowanie terapii PrEP.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem terapii PrEP informujemy, że również istnieje taka możliwość.

W celu umówienia teleporady prosimy o kontakt telefoniczny (22 511 50 40) lub mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 DRUK ŚWIADOMEJ ZGODY NA PrEP - ŚCIĄGNIJ (PDF)


Ze względu na fakt, że lekarz wystawia recepty w systemie elektronicznym (e-recepta) sugerujemy założenie Internetowego Konta Pacjenta (www.pacjent.gov.pl), które umożliwia odebranie/ wydruk recepty i pełny wgląd w historię swoich recept.


 

dr n. med. Iwona Cielniak

Iwona Cielniak Specjalista chorób zakaźnych. Ukończyła I Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Od wielu lat pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie i Poradni Profilaktyczno - Leczniczej dla pacjentów żyjących z HIV. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS i European AIDS Clinical Society. Prowadzi wykłady i szkolenia dla lekarzy. Działalność naukowa związana z współzakażeniem HIV, HCV i HBV.

dr hab. Ewa B. Siwak - specjalista chorób zakaźnych

Ewa Siwak Absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, specjalistka chorób zakaźnych, wewnętrznych i epidemiologii. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Białymstoku, koncentrując się głównie na chorobach odkleszczowych i odzwierzęcych, następnie w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białymstoku. Prowadziła również konsultacje, diagnostykę i leczenie pacjentów ze schorzeniami jelitowymi w Poradni Chorób Jelit. Swoje zainteresowanie chorobami przewodu pokarmowego pogłębiała w Klinice Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSWiA w Warszawie. Obecnie od kilku lat pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, Poradni Profilaktyczno-Leczniczej zajmującej się pacjentami żyjącymi z HIV oraz profilaktyką zakażeń krwiopochodnych. Prowadzi szkolenia podyplomowe z zakresu chorób zakaźnych ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń retrowirusowych oraz zapaleń wątroby. Jest autorką i współautorką licznych prac naukowych, rozdziałów podręczników, komunikatów zjazdowych konferencji polskich i zagranicznych. Jest aktywnym członkiem organizacji i towarzystw naukowych: PTEiLChZ, PTH, PTN AIDS – Zarząd Główny, EACS, IAS. Główne zainteresowania: zakażenia retrowirusowe, choroby wątroby, infekcyjne i zapalne choroby jelit, choroby odkleszczowe, profilaktyka chorób zakaźnych/ szczepienia dorosłych.

lek. Mariusz Sapuła - rezydent chorób zakaźnych

Mariusz Sapuła

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie jako lekarz rezydent 5. roku specjalizacji z chorób zakaźnych oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym jako młodszy asystent. Świadczy porady z zakresu chorób zakaźnych, w tym m.in. profilaktyka przedekspozycyjna HIV (PrEP), profilaktyka poekspozycyjna HIV (PEP), leczenie kiły, leczenie chorób odkleszczowych, szczepienia profilaktyczne dorosłych.

 

DYŻURY:
środa, godz. 16.00 – 19:00

 

Czym jest PrEP i dlaczego warto go stosować?

Profilaktyka przedekspozycyjna (Pre-exposure Prophylaxis – PrEP) polega na przyjmowaniu leków, które mogą uchronić przed zakażeniem HIV. PrEP polega na przyjmowaniu raz dziennie jednej tabletki zawierającej dwa leki przeciw HIV (tenofowir+emtrycytabina).

Epidemia HIV w Polsce i na świecie wzrasta i dotyczy głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM). Każdego roku notuje się w Polsce prawie 1000 nowych zakażeń wśród MSM i około 300 w pozostałych grupach.

Jak wygląda stosowanie PrEP?

Przyjmowanie PrEP wiąże się z regularnymi przyjmowaniem leków antyretrowirusowych oraz z wizytami kontrolnymi u lekarza. Obejmować one będą również poradnictwo w zakresie bezpieczniejszych metod współżycia, regularne badania w kierunku zakażenia HIV, jak i monitorowanie ewentualnych skutków ubocznych przyjmowanego leku. Lekarz prowadzący PrEP udzieli wszelkiego wsparcia w zakresie sposobów ułatwiających regularne przyjmowanie leków.

Kwalifikacja do PrEP - dla osób, które chciałyby rozpocząć leczenie profilaktyczne.

  1. Umówienie wizyty kwalifikacyjnej u lekarza, który udzieli niezbędnych informacji na temat PrEP oraz zakwalifikuje do leczenia. Lekarz odpowie też na wszelkie pytania związane z tym rodzajem profilaktyki. Jeżeli razem z lekarzem prowadzącym uzna Pan/i, że stosowanie PrEP może istotnie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV wówczas lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań (o zakresie badań każdorazowo decyduje lekarz, w oparciu o indywidualną sytuację pacjenta).
  2. Wykonanie zleconych badań. Wszystkie badania zlecone przez lekarza są obligatoryjne i zgodne ze standardami Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) oraz European AIDS Clinical Society (EACS).
  3. Wizyta u lekarza, podczas której omówione zostaną wyniki badań. Jeżeli wyniki wskażą, że PrEP będzie w Pana/i przypadku bezpieczny i korzystny z punktu widzenia profilaktyki HIV, lekarz może rozpocząć ten rodzaj profilaktyki i przepisać receptę na lek, który jest dostępny w pobliskiej aptece.

Cennik

  • konsultacja lekarska (kwalifikacja do PrEP) - 200 zł
  • standardowy pakiet badań dla osób rozpoczynających PrEP - CZAS OCZEKIWANIA: 1 dzień roboczy - 189 zł 
  • badanie w kierunku HIV ważne jest przez 7 dni !
  • badania PCR w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową - STI (rzeżączka/ chlamydia – wymaz z: gardła, cewki moczowej, pochwy, odbytu) – CZAS OCZEKIWANIA: 14 dni roboczych - 225zł
  • koszt miesięczny leku Mylan (tenofowir + emtrycytabina) - około 140 zł (dostępny w wybranych aptekach)

Kontynuacja - dla osób, które już przyjmują PrEP

  1. Wykonanie badań, zleconych przez lekarza, w celu przedłożenia ich wyników lekarzowi.
  2. Wizyta u lekarza, podczas której omówione zostaną wyniki badań, w przypadku braku przeciwwskazań zdrowotnych pacjent otrzyma receptę/y.

Cennik

  • każda kolejna konsultacja lekarska - 180 zł
  • standardowy pakiet badań dla osób kontynuujących PrEP - CZAS OCZEKIWANIA: 1 dzień roboczy - 130 zł/ 239 zł
  • badanie w kierunku HIV ważne jest przez 7 dni !
  • pakiet badań dla osób kontynuujących PrEP, które przechodziły kiłę - CZAS OCZEKIWANIA: 3-7 dni roboczych - 210 zł
  • koszt miesięczny leku Mylan (tenofowir + emtrycytabina) - około 140 zł (dostępny w wybranych aptekach)

 

Wizyta receptowa (w wyjątkowych sytuacjach).

W przypadku niezrealizowania przez pacjenta recepty w terminie istnieje możliwość uzyskania dodatkowej recepty na okres 1 miesiąca, z zachowaniem ważności ostatnich badań. Koszt uzyskania recepty - 80 zł 

Częstotliwość wizyt pacjent uzgadnia indywidualnie z lekarzem prowadzącym.

Kto powinien stosować PrEP i czy jest on bezpieczny?

PrEP nie jest metodą dla każdego. Ten rodzaj profilaktyki HIV zalecany jest osobom, u których występuje bardzo duże ryzyko zakażenia np. w związku z nieużywaniem prezerwatywy podczas stosunku z osobą zakażoną HIV lub podejmowaniem niezabezpieczonych kontaktów seksualnych z osobami, których stanu zdrowia nie znamy.

Ponadto PrEP należy rozważyć nawet jeśli nie wie Pan/i czy partner jest zakażony HIV, ale wie Pan/i, że używa on narkotyków lub współżyje z innymi osobami, a także jeśli niedawno rozpoznawano u Pana/i zakażenie przenoszone drogą płciową (m.in. kiła, rzeżączka, chlamydioza).

PrEP może również stanowić dodatkowe zabezpieczenie w okresie prób zajścia w ciążę z partnerem zakażonym HIV.

Podczas badań klinicznych oceniano również bezpieczeństwo PrEP. U części pacjentów opisywano wczesne działania niepożądane w postaci nudności i utraty apetytu, które ustępowały po miesiącu. Niektóre osoby skarżyły się również na ból głowy o niewielkim nasileniu. Nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych.

W razie wystąpienia wymienionych wyżej działań niepożądanych, innych powikłań lub ich przewlekłego utrzymywania się, należy zgłosić ten fakt swojemu lekarzowi prowadzącemu.

Jak skuteczny jest PrEP?

Skuteczność i bezpieczeństwo PrEP oceniano w kilku dużych badaniach klinicznych wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami MSM, mężczyzn mających kontakty seksualne z kobietami i kobiet mających kontakty seksualne z mężczyznami. Wszystkie osoby w tych badaniach na początku badano w kierunku zakażenia HIV, aby upewnić się czy nie są już zakażeni, a następnie zalecano przyjmowanie jednej tabletki tenofowiru z emtrycytabiną raz dziennie. Ponadto uczestnicy badań otrzymywali szerokie poradnictwo w zakresie zasad bezpieczniejszego seksu, regularnie wykonywani im badania w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a także otrzymywali regularnie zapas prezerwatyw.

W badaniach wykazano, że PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.W przypadku MSM ryzyko spadało o 44% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo (czyli bez leku). Wartość 44% to średnia dla wszystkich uczestników badania, zarówno tych, którzy przyjmowali lek regularnie jak i tych, którzy przyjmowali go bardzo nieregularnie lub nie przyjmowali go wcale. W grupie osób deklarujących przyjęcie większości dawek PrEP ryzyko spadało o 72%, a niekiedy nawet o 96%.

W przypadku par hetero, w których jedna osoba była zakażona HIV, stosowanie PrEP zmniejszało ryzyko zakażenia o 75% w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. W przypadku osób deklarujących przyjęcie większości dawek leku, ryzyko spadało o 90%. W innym z badań dla przyjmujących PrEP mężczyzn i kobiet (nie będących w związkach) ryzyko zakażenia HIV zmniejszało się o 62% i o 85% w przypadku przyjęcia większości dawek leku. W jednym z badań ochronne stężenie leku we krwi stwierdzono jedynie u mniej niż 26% kobiet, co wyjaśniono faktem nieprzyjmowania tabletek przez większość kobiet uczestniczących w tym badaniu. Kobiety te nie były zatem w żadnym stopniu chronione przed zakażeniem HIV.

W licznych badaniach klinicznych wykazano skuteczność tenofowiru i emtrycytabiny połączonych w jednej tabletce. Leki te blokują ważne etapy w cyklu kopiowania się wirusa i utrudniają zakażenie. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, poprzez obecność we krwi i w innych tkankach, dość skutecznie zapobiegają wniknięciu wirusa do organizmu i rozwojowi zakażenia przewlekłego. Nieregularne ich przyjmowanie prowadzi do uzyskania zbyt małego stężenia (ilości) leku w organizmie, co może nie zapobiec zakażeniu HIV. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie tabletek regularnie 1x dziennie w stałych odstępach. Istnieje również możliwość przyjmowania tych leków doraźnie (w sumie 4 tabletki: 2 tabletki 2-24h przed stosunkiem, 1 tabl. 24h po stosunku i 1 tabl. 48h po stosunku), co daje podobny stopień ochrony przed zakażeniem HIV podczas kontaktów analnych jak przyjmowanie codzienne. Tego typu „doraźne” dawkowanie badano wyłącznie wśród MSM.


PARTNERZY:

Społeczny Komitet ds. AIDS - LOGO 

 

ŹRÓDŁA:

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia): www.who.int/hiv/topics/prep/en/

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS 2018

 

ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób):

www.ecdc.europa.eu/en/infectious-diseases-public-health/hiv-infection-and-aids/prevention-and-control/hiv-treatment/pre

ecdc.europa.eu/sites/portal/files/media/en/publications/Publications/pre-exposure-prophylaxis-hiv-prevention-europe.pdf

 

CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób):

https://www.cdc.gov/hiv/basics/prep.html

https://www.cdc.gov/hiv/risk/prep/index.html

https://www.cdc.gov/hiv/research/biomedicalresearch/prep/index.html