• +48 22 511 50 40
  • :30 - 19:30
  • piątek: 7:30 - 16:30

HPV

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)

HPV to bardzo powszechnie występujący i bardzo zakaźny wirus. Istnieje prawie 200 różnych rodzajów HPV, a zakażenie niektórymi z nich (wysoko onkogennym) może istotnie zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworów sromu, szyjki macicy, penisa, odbytu i gardła.

Zmiany skórne wywołane przez HPV nazywane są brodawkami, a jeśli występują na błonach śluzowych – kłykcinami.

Zakażenie najłatwiej przenosi się podczas kontaktów płciowych (każdego rodzaju), bliskich kontaktów intymnych

Objawy zakażenia HPV:

  • możliwy (rzadko) przebieg bezobjawowy
  • widoczne, kalafiorowate zmiany na skórze lub błonach śluzowych
  • zmiany wewnętrzne (w odbycie, pochwie), wymagające specjalistycznego badania

Leczenie

Widoczne brodawki należy leczyć przez wymrażanie ciekłym azotem, umiejętne usuwanie laserem albo za pomocą specjalnych środków chemicznych. Do nawrotów dochodzi względnie często – leczenie należy wówczas powtórzyć. Zmiany przerośnięte, rozległe i głębokie mogą wymagać usunięcia chirurgicznego.

Szacuje się, że jedynie u około 50% osób dochodzi do pełnego wyleczenia i pozbycia się wirusa z organizmu. Z tego powodu po leczeniu brodawek/kłykcin, a także w przypadku zakażeń bezobjawowych, niezbędne są regularne kontrole u ginekologa lub proktologa w celu wczesnego wykrycia i leczenia ewentualnych zmian nowotworowych.

Od kilku lat dostępne są szczepionki chroniące przed zakażeniem najczęstszymi i najgroźniejszymi rodzajami HPV. Szczepienie najlepiej wykonać przed podjęciem współżycia płciowego (najlepiej około 13. roku życia), ale zaleca się wykonywanie szczepień również u osób dojrzałych.

W Poradni Chmielna Express można wykonać badanie w kierunku 14 najbardziej onkogennych typów HPV.

Użytkownicy

Na skróty