logo
  • ul. Chmielna 4, 00-020 Warszawa
  • Pon - Pt: 7:30 - 19:30

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba wywoływana przez wirus HCV (Hepatitis C virus). Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej i podczas kontaktu seksualnego – jednak tylko wtedy, gdy w trakcie stosunku pojawia się krew (np. na skutek uszkodzenia błony śluzowej).

Wirus powoduje zapalenie toczące się w tkance wątroby, w wyniku którego dochodzi do zmian martwiczo-zapalnych, które skutkują właśnie ostrym zapaleniem wątroby typu C. Jeśli trwa ono powyżej 6 miesięcy, mówimy o przewlekłym WZW typu C.

Wirus HCV – co to jest i jak można się zarazić?

Wirus HCV jest poważnym problemem medycznym na całym świecie. Odnotowuje się około 2 milionów infekcji rocznie, z czego u około 80% chorych mają one formę przewlekłą, niedającą żadnych specyficznych objawów przez wiele lat. Przewlekła, nieleczona postać schorzenia w 20% przypadków prowadzi do marskości i poważnych uszkodzeń wątroby oraz do rozwoju raka wątrobowo-komórkowego[III].

Jedynie u około 20-30% zakażonych ma miejsce wyleczenie samoistne. Problemem jest jednak to, że choroba rozwija się bardzo powoli, nawet od 20 do 30 lat. Często nie daje też żadnych widocznych objawów, a osoba żyjąca z wirusem HCV jest zakaźna przez cały ten czas.

Jak można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Istnieją trzy drogi zakażenia:

  • pozajelitowa – głównie przez krew,
  • płciowa,
  • okołoporodowa.

Wirus HCV może przenosić się na inne osoby bezpośrednio przez przetoczenie zakażonej krwi lub pośrednio, np. poprzez wspólnie użytkowanie przedmiotów zanieczyszczonych krwią.

Warunkiem transmisji jest naruszenie ciągłości tkanek, przez które wirus dostaje się do organizmu osoby zdrowej. Może mieć to miejsce np. podczas zabiegów medycznych i pozamedycznych z naruszeniem ciągłości tkanek, jeśli nie przestrzega się procedur zapobiegających zakażeniom; podczas wstrzykiwania substancji odurzających lub innych substancji bez zachowania zasad bezpieczeństwa iniekcji; przy kontakcie z krwią, np. w trakcie bójki; a także drogą kontaktów seksualnych (wyłącznie pod warunkiem uszkodzeń lub stanów zapalnych skóry i błon śluzowych okolic narządów płciowych, odbytu czy jamy ustnej).

Zakażenie HCV – objawy, które występują najczęściej

Do najczęściej występujących objawów HCV zaliczamy:
  • zmęczenie,
  • ból mięśni i stawów,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • ból brzucha,
  • ciemny mocz,
  • suchość błon śluzowych,
  • spadek nastroju,
  • swędzenie skóry,
  • żółtaczkę (zażółcenie skóry i białek oczu).

W ramach niektórych badań można wykryć również powiększenie wątroby, podczas badania palpacyjnego, czy zmiany na wątrobie widoczne na obrazie USG.

Badanie HCV. Diagnostyka i profilaktyka

Oczywiście niezwykle ważna jest szybka diagnostyka. Na szczęście istnieją specjalne testy na obecność przeciwciał, które pozwalają wykryć HCV. Co to za badanie?

  • Na podstawie próbki krwi żylnej określa się poziom anty-HCV. Jeśli w próbce brak przeciwciał, oznacza to, że dana osoba jest zdrowa. Kiedy jednak choroba zostanie wykryta u badanego, zaleca się wykonanie tego samego testu u osób z jego otoczenia.

Badanie HCV nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Polega wyłącznie na analizie próbki krwi żylnej, przy czym na pobranie nie trzeba nawet stawić się na czczo. Jedyne zalecenia mają związek z indywidualną reakcją danej osoby na pobranie krwi. Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik to 1-3 dni.

HCV – leczenie i zalecenia lekarskie

Czy można wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C? Tak – ma ono na celu eliminację wirusa z organizmu, co osiąga się w blisko 100% przypadków. Terapia trwa zazwyczaj 12 tygodni i stanowi jedyną skuteczną metodę leczenia HCV.

W przypadku przewlekłego WZW typu C zaleca się prowadzenie odpowiedniego trybu życia i leczenie farmakologiczne. Chorzy nie powinni spożywać alkoholu, gdyż nasila on uszkodzenie wątroby i dwukrotnie przyspiesza powstanie marskości tego narządu. Istotne jest również dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała i rzucenie palenia tytoniu.

Celem farmakologicznego leczenia HCV jest eliminacja wirusa, co zmniejsza ryzyko rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Terapia jest w pełni bezpieczna i wykazuje się wysoką skutecznością, dlatego zaleca się ją w przypadku wszystkich zakażonych niezależnie od stopnia zaawansowania włóknienia. Wyjątkiem są chorzy ze schyłkową niewydolnością wątroby, u których leczenie można zacząć dopiero po wykonaniu przeszczepu.

Oczywiście konkretny schemat leczenia jest każdorazowo ustalany przez lekarza dla danego pacjenta, z uwzględnieniem m.in. stopnia rozwoju choroby i ewentualnych interakcji z innymi stosowanymi lekami.

Niestety obecnie nie istnieje żadna skuteczna szczepionka HCV. Największą przeszkodą w jej wytworzeniu jest wysoka zmienność genetyczna tego wirusa.

Badanie na wirusowe zapalenie wątroby – Warszawa i okolica

Proces diagnozowania wirusowych zapaleń wątroby HAV, HBV, HCV jest bardzo złożony. Wykorzystuje się w nim przede wszystkim:

  • metody serologiczne,
  • metody molekularne,
  • oznaczenia biochemiczne oceniające stężenie enzymów wątrobowych.

Dysponujemy nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, które umożliwia nam wykonywanie kompleksowych badań. Badanie na wirusowe zapalenie wątroby kierujemy do pacjentów w procesie diagnostycznym. Badaniu mogą się poddać zarówno osoby posiadające skierowanie od lekarza, jak i pacjenci zainteresowani wykonaniem badania profilaktycznego. 

Poradnia Chmielna Express działa na terenie miasta Warszawa. Pomoc diagnostyczną kierujemy do mieszkańców Stolicy oraz regionu. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. Najszybszą drogą uzyskania odpowiedzi na Państwa pytania jest kontakt telefoniczny z palcówką.

Call Now Button